MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Wasilkowie ruszyła wymiana kostki brukowej na asfalt. Prace mają trwać przez miesiąc

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Na części ul. Białostockiej w Wasilkowie rozpoczęła się wymiana kostki brukowej na nawierzchnię asfaltową. Kierowcy i użytkownicy komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami przez najbliższy miesiąc.

We wtorek (11 lipca) w Wasilkowie pojawili się drogowcy. Przez najbliższy miesiąc przebudowywać będą odcinek od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do ronda Niepodległości (skrzyżowanie ulicy Białostockiej, Kościelnej i rynek Kilińskiego). Na trasie o długości 128 metrów, już niedługo kostkę granitową zastąpi asfalt.

Nawierzchnia z kostki pojawiła się w Wasilkowie w 2018 roku, pod koniec kadencji poprzedniego burmistrza Mirosława Bielawskiego. Jak podkreśla obecny włodarz gminy, spotkało się to z dużą krytyką, zarówno ze strony uczestników ruchu, ale i mieszkańców tej okolicy.

- Kostka granitowa, jakkolwiek jest estetycznym rozwiązaniem, jest bardzo niepraktycznym rodzajem nawierzchni. Przede wszystkim nie powinna być stosowana w miejscach o tak dużym natężeniu ruchu. Przeglądy gwarancyjne wykonane w umownych terminach w roku ubiegłym wykazały liczne ubytki i zagłębienia w nawierzchni oraz potrzebę ponownego spoinowania. Ze względu na rodzaj materiału używanego do spoinowania i długi czas utwardzania cały rejon ronda musiał być wyłączony z ruchu, co stanowiło spore utrudnienie dla nas wszystkich - mówi Adrian Łuckiewicz.

Przypomina również, że naprawy były wykonywane w ramach gwarancji, nie uszczupliły więc budżetu gminy. Jednak zaznacza, że z każdym rokiem kostka traci na walorach wizualnych, bo poziom natężenia ruchu będzie zawsze wzmagał jej niszczenie. Gwarancja się kończy, a problem pozostanie.

Część mieszkańców sugerowała więc całkowite zdjęcie kostki. Jak zdradza burmistrz, koszt tego typu rozwiązania wyniósłby kilka milionów złotych. Do tego, jako że pojawienie się kostki brukowej było objęte dofinansowaniem uzyskanym za pośrednictwem Stowarzyszenia BOF, obowiązuje jeszcze okres trwałości projektu.

Finalnie gminie udało się uzyskać oni niego odstępstwo. Dotyczy ono jedynie fragmentu ul. Białostockiej.

- Mieszkańcy od kilku lat uskarżali się na hałas, który generuje ruch pojazdów po kostkowym odcinku. Hałas był tak uciążliwy, że uniemożliwiał im normalne funkcjonowanie. Wykonaliśmy więc badania natężenia hałasu, które wykazały przekroczenie prawnie dopuszczalnych norm. To nie pozostawiło złudzeń, że musimy działać - podkreśla burmistrz. - Robimy to po to, by przerwać gehennę mieszkańców mieszkających w sąsiedztwie problematycznego odcinka oraz po to, by po tej drodze wszystkim jeździło się lepiej i bezpieczniej.

Koszt wymiany kostki na asfalt to 450 tys. zł. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych, a konkretnie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wniosek jest w trakcie oceny.

Utrudnienia w ruchu

W Wasilkowie ruszyła wymiana kostki brukowej na asfalt. Prace mają trwać przez miesiąc

Z utrudnieniami muszą liczyć się zarówno kierowcy, jak i użytkownicy komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy zlokalizowany przy Biedronce na ul. Grodzieńskiej został tymczasowo przeniesiony na ul. Kościelną (na wysokości Szkoły Podstawowej). Rozkłady jazdy autobusów pozostają bez zmian. Autobusy, których trasy przebiegały przez ten odcinek, będą na czas prowadzenia prac jeździły ul. Kościelną.

Jak informuje UM w Wasilkowie, kostka ma zostać ponownie użyta m.in do wyłożenia ścieżek w parkach.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wasilkowie ruszyła wymiana kostki brukowej na asfalt. Prace mają trwać przez miesiąc - Kurier Poranny

Wróć na wasilkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto